Select Language

Jubilee Primary School and Children's Centre

Jubilee Primary School & Children's Centre

Enjoying Learning Together
Unicef Lambeth Teaching Schools Alliance
Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre Life at Jubilee Primary School and Children's Centre

 

{SECTION_MENU}

{LATEST_NEWS}

{DIARY_CALENDAR} 

Meet the Staff

We have a dedicated and enthusiastic team of staff who are committed to improving standards in the school.

We seek to challenge our pupils as far as possible to help them achieve their potential; we are also mindful of our motto “enjoying learning together” as we believe learning should be exciting and fun.

 

Senior Leadership Team

 

 

 

Joanna Eade

(Head Teacher)

Thomas Prestwich

(Deputy Headteacher)

 

Alastair Crockett

(Assistant Head – Years 4-6)

Pippa Cail

(Assistant Head – Years 1-3 )

Sam Esty

(Assistant Head – Early Years)

Danielle Sam-York

(Lead Teacher)

 

 

Clare Hartnell

(Lead Teacher)

 

 Phil Barton

           (Lead Teacher)

 Lara Lyons

           (Lead Teacher)

 

Alia Zakir

(SENCo)

Teaching Staff

 Nursery

Sam Esty

(Assistant Head – Early Years)

           Juiliana Ndeh 

          (SEN Support)

Katherine Bowen

(Teaching Assistant) 

 

Reception

Holly 

(Class Teacher)

Mia Coker

(Class Teacher)

Michael Adusei

(Teaching Assistant)

Jessica Campbell

(Teaching Assistant) 

 

 

 

 

   

Year 1

Danielle Sam-Yorke

(Class Teacher)

Amy Moran

(Class Teacher)

Jenine Gayle

(Teaching Assistant) 

 

         Natasha Stanley

(Hearing Support Teaching Assistant)

 

 

Jean Simpson

(Hearing Support Teaching Assistant)

Joanne Powell

(Class teacher - part time) 

 

 

 

 

 

 

 

     

Year 2

Pippa Cail

(Assistant Head – Years 1-3 )

            Phil Barton

         (Lead Teacher)

    Jeniffer Osbourne

      (SEN Support)

 

Sharon Foster

(Teaching Assistant)

         Danielle Darko

     (Teaching Assistant)

     

Year 3

Jason Richardson

(Class Teacher)

            Michael Guy

(Class Teacher)

    Sharon Williams

  (Teaching Assistant)

      Carmen Carthy

  (Teaching Assistant)

 

 

  Mary Shobande

  (Teaching Assistant)

  Ann Fish

  (Teaching Assistant)

 

     
 

 

 

 

     

Year 4

         Clare Hartnell

        (Lead Teacher)

 

 

 

Eve Darragh

(Class Teacher)

 

 Ana Tomaz

(Hearing Support Teaching Assistant) 

 

 

Nicole Willis

(Teaching Assistant) 

Year 5

           Jake Pincock

         (Class Teacher)

 

        Trinel Downer 

       (Class Teacher)

             Sam Green

         (Teaching Assistant)

         Sharon Thomas

      (Teaching Assistant)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Year 6

 

Lara Lyons

(Lead Teacher)

 

Kelly Stopard

(Class Teacher)

 

 Cheryl Couldwell

 (Student teacher)

 

 

 

Gillian Honour

(Teaching Assistant)

Aiden Gleave

(Teaching Assistant)

 

 

 

 

Additional Teaching Staff

Stefan Shanker

(Teacher of the deaf)

Daljit Kalsi

(Inclusion Teacher)

 

Denise Wright

 (Inclusion team) 

 

 

 

Peripatetic Teachers – Outreach Service

Vivette Johnson

(Leader)

Susan Hawkins

(Teacher)

Dina Minopoli

(Teacher)

Karen Ingall

(Teacher)

Gillian Dee

(Early Years Educator)

Janice Trim

(Admin)

 

 

Music Teacher: supplied by Lambeth Music Service – Musitrax

Administration Team

Clare Lee

Jocelyn Jackdeo

Julie Elleray

Premises Staff

 

Juan Suarez

Steven Hazel